YÜKLENİYOR . . .

DİJİTAL ALIŞVERİŞTE YENİ BİR ÇAĞ: S-TİCARET

Sosyal ticaretin kısaltması olan S-Ticaret, sosyal medyada yapılan ticareti kapsamaktadır. E-Ticaretin hızla gelişmesi ve yayılmasıyla hayatımıza giren bu kavram son zamanlarda oldukça yaygınlaşmaya başladı. Çünkü tüketiciler eskisi gibi sadece web site ve uygulamadan değil sosyal medyadaki kanallardan da alışveriş yapıyor. Peki s-ticaret nedir? Hemen öğrenelim!

15
Mayıs
sticaret

S-Ticaret Nedir?

S-Ticaret, e-ticarette sosyal medyanın kullanılması anlamına gelir. Yani ürün ve hizmetlerin sosyal kanallar kullanılarak satılması durumudur. İlk olarak 2005 yılında ortaya atılan bu kavram son zamanlarda oldukça popülerleşmeye başladı. S-Ticaret, her ne kadar e-ticaretin bir dalı olarak görülse de yapılan çalışmalar ve kullanıcı alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte s-ticaret kavramının ilerleyen zamanlarda e-ticaretten ayrılacağını öngörebiliriz.

S-Ticaret kavramını ilk defa duyan kişilerin aklına gelen ilk sorulardan biri de ‘’s-ticaret nasıl yapılır?’’ sorusudur. Ticarette sosyal medya, birkaç şekilde kullanılabilir. Bunlardan ilki ürün ya da hizmetin sosyal medya platformundan direkt satılmasıdır. Bir diğeri şu anda en çok kullanılan seçenektir: Sosyal medya kullanılarak hedef kitleye ulaşmak ve daha sonrasında hedef kitleyi kendine çekmeye çalışmak. Bu da görsel paylaşım (fotoğraf, video vb.) ve reklamlar gibi farklı yollarla yapılabilir.

S-Ticarette Öne Çıkan Platformlar

S-Ticarette önemli bir yere sahip, satış yapmayı ve bilinirliği arttırmayı sağlayan platformlar bulunur. Öne çıkan bu platformlardan en önemli 5 tanesini anlatacağız. S-Ticaret nerede yapılır? Öğrenelim!
sticaret

Instagram

Instagram, en çok kullanılan sosyal ağlardan biri olması nedeniyle s-ticaret için çok önemli bir platformdur. Firmalar Instagram’a reklam vererek kolaylıkla hedef kitlesine ulaşabilir. Instagramın s-ticaret için önemli olan diğer bir özelliği de satıcıların Instagram’da online mağaza açabilmesidir. Bunun için yapılması gereken ilk şey işletme hesabı oluşturmaktır. Daha sonrasında ürünleri ve ürün bilgilerini hesaba yükleyerek satışa sunabilirsiniz.
sticaret

Facebook

Facebook, Instagram ile benzerdir. Aynı şekilde burada da reklam verilir ve online mağaza açılabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli unsur işletmenin online mağaza açabilmek için gerekli kriterlere uyum sağlamasıdır. Gerekli kriterler sağlandıktan sonra online mağaza ile Facebook’ta ticaret yapmak oldukça kolaydır.

Twitter

Dünyada 1.3 milyarın üzerinde kullanıcısı olan Twitter platformu e-ticaret için önemli merkezlerden biri haline geldi. Twitter, e-ticaretin yaygınlaşması ve s-ticaret kavramı ile birlikte, sosyal medya platformlarının ticarette önem kazanması nedeniyle yeni bir özellik geliştirdi. TwitterShops’u kullanıcılara sundu. Artık marka sahipleri bu özellik ile ürünlerini profilinde sergileyebilecek.

Twitter’da, Instagram ve Facebook’taki gibi doğrudan ödeme sayfası bulunmuyor. Müşteri ürünlere tıkladığında markanın web sitesine yönlendiriliyor. Yani Twitter’ın bu özelliğinin mağaza için bir vitrin özelliği taşıdığını söyleyebiliriz.

Pinterest

Pinterest, son zamanların en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri olması nedeniyle s-ticaret için önemli bir konumdadır. Pinterest müşterileri siteye çekebilmek için önemli bir araçtır. Etkin ve doğru bir şekilde kullanılırsa görsel aramalar sonucunda ürünler kullanıcıların karşısına çıkacaktır. Bu nedenle hem satış yapmak hem de organik trafiği arttırmak için Pinterest çok önemli bir platformdur.

Shopify

Ticaret denildiğinde akla ilk gelen unsurlardan biri de de ‘’dropshipping’’dir. Shopify, tüm dünyada kullanılan en önemli dropshipping uygulamalarından biridir. Ürün veya hizmetinizin fiziksel olmasına gerek duyulmaz. Herhangi bir yazılım bilgisine ihtiyaç duymadan Shopify kullanarak rahatlıkla e-ticaret yapabilirsiniz.

S-Ticaret hakkında daha fazla bilgi almak için diğer içeriklerimizi inceleyebilirsiniz. Puan Harca platformu, tüm banka ve marka kartlarındaki puanları tek bir yerde toplayarak bakiyeyi görmenizi ve harcamanızı sağlayan bir sistemdir. Anlaşmalı olduğumuz markaların kampanyalarına katılmak ve daha fazlası için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kart puanlarını birleştirerek özgürce harca!

Uygulamayı Aç