YÜKLENİYOR . . .

Kredi Kartı Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı hem online alışverişlerin artması hem de yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte ödeme alışkanlıklarının değişmesinden dolayı en çok tercih edilen ödeme yöntemleri arasında yer alıyor.

8
Mart
Puanharca

Kredi kartı hem online alışverişlerin artması hem de yaşanan teknolojik gelişmelerle birlikte ödeme alışkanlıklarının değişmesinden dolayı en çok tercih edilen ödeme yöntemleri arasında yer alıyor. Tüketicilerin üzerinde nakit taşıma ihtiyacı duymadan alışveriş yapabilmesi, kredi kartlarının puan sistemi ve düzenledikleri kampanyalar gibi sundukları birçok avantaj kredi kartı kullanımının her geçen gün daha da artmasını sağlıyor. Kredi kartı tüm avantajları ve kullanım kolaylığıyla birlikte, kullanırken oldukça dikkat edilmesi gereken ödeme araçlarından biridir. Çünkü kredi kartı ile para harcarken kendi paranızı değil bankanın size verdiği ödünç yani borç parayı kullanırsın. Sonrasında ise banka o paranın ödemesini sizden geri alacaktır.

Kredi kartınızın ödemesini gerçekleştirmediğiniz takdirde ise bankanız toplam borcunuza ana para üzerinden gecikme faizi uygulamaktadır. Yazımızda en çok merak edilen konulardan biri olan kredi kartı faizi ile ilgili kredi kartı faizi nedir, kart veren kuruluşlar faiz oranlarını nasıl belirler ve kredi kartı faizi nasıl hesaplanır soruları hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Puanharca

Kredi Kartı Faizi Nedir?

Kredi kartı kullanmaya başladığınızda bankanız, kredi kartını kullandığınız her bir aylık dönemin sonunda size hesap ekstresi gönderecektir. Tarafınıza iletilen hesap ekstresinde kredi kartı ile yaptığınız bütün ödemeleri tüm detayları ile görebilirsiniz. Aynı zamanda hesap ekstresinde yer alan bir diğer önemli bilgi ise kredi kartı ile o ay içerisinde bankaya ödemeniz gereken kredi kartı borcu miktarıdır. Bankaya ödemeniz gereken miktarın yanı sıra son ödeme tarihi ve bu borca ait asgari ödeme tutarı bilgileri de hesap ekstresinde yer almaktadır.

Bankanız, kredi kartınıza ait olan borcunuzu hesap ekstresinde belirtilen son ödeme tarihine tamamını veya belirtilen asgari ödeme miktarını ödemenizi bekler. Kart sahibi belirtilen son ödeme tarihinde borcun tamamını ya da asgari ödeme tutarını ödemez ise ödeme yapılan güne kadar borç miktarına göre günlük faiz uygulamaktadır. Kredi kartı borcuna göre belirlenen bu faiz oranına ise kredi kartı faizi adı verilmektedir.

Kredi kartı borcunun ödenmemesi durumunda uygulanan kredi kartı faizi iki şekilde uygulanmaktadır. Bunlar akdi faiz ve gecikme faizi oranıdır. Akdi faiz; mevcut döneme ait borcun sadece asgari ödeme tutarını öderseniz kalan bakiye üzerinden uygulanan faiz oranıdır. Gecikme faizi ise asgari ödeme tutarının altında veya hiç ödeme yapmamanız durumunda bakiyeniz üzerinden uygulanan faiz oranıdır.

Kart Veren Kuruluşlar Faiz Oranlarını Nasıl Belirler?

Kart veren kuruluşların uyguladıkları faiz oranları belirli düzenlemelere göre belirlenmektedir. Konu ile ilgili kanunda ise şu ifadeler bulunmaktadır: “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, azami akdi ve gecikme faiz oranlarını tespit etmeye yetkilidir ve belirlediği bu oranları 3 ayda bir açıklar.” Bu kanun maddesine göre kart veren kuruluşlar faiz oranlarını Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası açıklamalarına göre düzenlemektedirler.

Puanharca

Kredi Kartı Faiz Hesaplaması

Kredi kartı faiz hesaplaması için akdi faiz oranı olarak %1,98, gecikme faizi oranı olarak ise %2,28 oranında faiz uygulanmaktadır. Hesaplamalarınızı bu oranlara göre yapabilirsiniz.

Puan Harca ekibi olarak bu yazımızda kredi kartı faizi nedir, nasıl hesaplanır, kart veren kuruluşlar faiz oranlarını nasıl belirler ve kredi kartı faiz hesaplaması konuları hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Kredi kartı faiz ve benzeri konular için sitemizde yer alan diğer yazılara göz atabilirsiniz. Ayrıca Puan Harca uygulamasının telefonunuza indirerek bütün kartlarınızın bakiyelerini, puanlarını tek bir uygulamadan görüntüleyebilir, harcamalarınızın kontrolünü sağlayabilirsiniz. Böylece kredi kartı kullanımı doğru bir şekilde gerçekleştirerek kredi kartı faizi gibi ödemelere karşı önlem alabilirsiniz.

Kart puanlarını birleştirerek özgürce harca!

Uygulamayı Aç